A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Rakousko - Cestopisy

Korutany 2010

V září 2010 jsme vyjeli na pětidenní organizovaný zájezd do Korutan.

Zájezd do Rakouska - Korutan ve dnech 8. - 12. září 2010.

Vyrážíme ve středi brzy ráno, protože tentokrát jedeme autobusem, který je přece jen pomalejší než osobní auto. Jedeme organizovaný zájezd, ale ne přes cestovku, protože to vyjde levněji. Cestou je třeba udělat dvě bezpečnostní zastávky. Po desáté hodině však již dorážíme do Hüttenbergu a míříme na prohlídku muzea Heinricha Harrera - cestovatele, učitele a osobního přítele Dalajlámy. Je nejznámější díky své knize Sedm let v Tibetu. Tato kniha byla předlohou stejnojmenného filmu v hlavní roli s Bradem Pittem. Heinrich Harrer byl rovněž horolezec, který v roce 1938 pokořil švýcarskou horu Eiger. Otevření muzea v roce 1992 osobně požehnal samotný dalajláma. Další zastávkou byl asi 2 metry vysoký žulový stolec korutanských vévodů, který je sestaven ze zbytků římských sloupů, desek a kvádrů. Herzogstuhl stojí vedle staré cesty do St. Veitu a je obehnaný ozdobnou mříží a silným sklem. Vzhledem k tomu, že obloha získala ocelovou barvu a z nebe se spustily provazce deště, prohlédli jsme si tento trůn hlavně za oknem autobusu. Vzhledem k tomu, že déšť neustával a navíc se jezero Wörthersee cudně halilo do mlhy a z Pyramidenkoglu by tak byla vidět pouze bílá clona, změnili jsme program a zamířili raději na prohlídku Porsche muzea v Gmündu. Není náhodou, že Ferdinand Porsche je považován za jednoho z největších konstruktérů v historii automobilového průmyslu. Právě on je tvůrcem legendárního Brouka - nejdéle vyráběného auta všech dob. V muzeu je k vidění i první Porsche s dřevěnou karosérií a také závodní Porsche. Před ubytováním jsme ještě stihli prohlédnout si Bonsai museum v Trefflingu, kde jsme obdivovali nádherné bonsaje, staré několik desítek let. Kousek od tohoto muzea se nachází muzeum útrpného práva - Foltermuseum na hradě Sommeregg. Prohlédli jsme si jednotlivé mučící nástroje, palečnice i železnou pannu a gilotinu a také se pokochali krásným výhledem z hradu na jezero Millstättersee.

Ve čtvrtek po snídani jsme vyrazili na 14,5 km dlouhou silnicí Malta Hochalmstrasse až k soustavě vodních nádrží a přečerpávacích elektráren Maltakraftwerke. Po procházce po přehradní hrázi jsme nemohli opomenout navštívit krátký film ve 4D. Následovala pak projížďka další mýtnou silnicí a to Nockalmstrasse - silnicí, která vede Knedlíčkovými vrchy. Z nejvyššího bodu na této silnici - Eisentalhöhe Parking Area ve výšce 2042 m.n.m., byl nádherný výhled na vzdálené vrcholky hor. Ještě jsme nemohli bez zastávky minout Glocknerhütte, kde se za chatou nachází Zvon přání, na který si z každý z nás musel zazvonit. Krásný hlas tohoto zvonu se tak dlouhou linul do okolí. Nebylo velkou zajížďkou zajet do Turracher Höhe, kde se nachází Alpin+art+gallery s nádhernou výstavou minerálů. Mnozí z nás tam nechali nějaké to euro, aby si zakoupili alespoň jeden z pěkných opracovaných kamenů, či šperků.

V pátek jsme zamířili směrem na Villach, abychom vyjeli asi 16 km dlouhou Villacheralpenstrasse. Z parkoviště jsme pak odešli na pěší túru směrem na Dobratsch, jehož vrchol se tyčí do výšky 2167 m a pod vrcholem se vypíná vysílač. Na vrcholu jsme nezapomněli na foto s vrcholovým křížek a také jsme nakoukli do obou kapliček. Bohužel některé výhledy nám halila mlha a mraky, ale i tak byly výhledy nádherné a přímo se nabízely okům našich fotoaparátů. Cestou zpět po vyhlídkové silnici jsme se zastavili na zastávce Dreilländerblick - pohled do tří zemí (Rakousko, Slovinsko a Itálie). Městečko Villach má pěkné historické náměstí, které zve k procházce a k posezení. Na horním konci náměstí se nachází kostel Stadtpfarrkirche St. Jakob, v němž jsou hroby ze 16. století. Kamenná kazatelna, která je vytesána ve formě Kristova rodokmenu pochází z roku 1555. Před kostelem se tyčí Stadtpfarrturm neboli zvonice, z níž si lze prohlédnout celé městečko i okolní hory. Na okraji Villachu v Zauchenu se nachází Villacher Fahrzeugmuseum, ve kterém je velká sbírka starých automobilů, motocyklů, kol a také rádií, gramofonů a psacích strojů.

V sobotu jsme vyrazili k Mölltalskému ledovci. Dole od velkého parkoviště vedou tři stupně lanovek. Dolní úsek se překonává zubačkou, která vede uvnitř hory. Pak se přesedne na kabinkovou lanovku a ta nás vyveze až k ledovci na Sonnenterrassu. Pak se musí kousek sejít dolů a přesedne se na dvousedačkovou lanovku, která vede až nad ledovec. Na ledovci byla spousta lyžařů a snowboardistů, kteří brázdili dobře upravenou sjezdovku. My jsme si však tento požitek museli odpustit, ale nad ledovec do výšky 3122 jsme si vyjeli. Bohužel počasí nám nedovolilo, abychom se kochali z nádherných pohledů až na nejvyšší horu Rakouska - Grossglockner, protože mraky již ležely nízko a líně se povalovaly nad našimi hlavami. Alespoň jsme si prohlédli krásnou námrazu a zase sjeli dvojsedačkovou lanovkou dolů. Pěší túra ke spodní stanici kabinkové lanovky nás však již nezklamala, protože výhledy byly nádherné, jak na přehradní nádrže, tak na hory. Na chvíli se nám objevila i nejvýše položená meteorologická stanice. Na parkoviště jsme se zase vrátili podzemní zubačkou. Soutěska Ragaschluch se nachází nedaleko Mölltalského ledovce, kousek od městečka Flattach. Soutěska je dlouhá 800 metrů, vede po dřevěných lávkách a schůdcích hluboko zařezaných mezi skalami. Na konci soutěsky je vysoký vodopád. Ze soutěsky se vyjde na lesní pěšinu, kterou se vrací zpět. Po přírodě jsme šli vstřebat trochu kultury a tak jsme zastavili v historickém městečku Spittal an der Drau, ve kterém se nachází Schloss Porcia, kde je umístěné Museum für Volkskultur - nejhezčí muzeum tohoto typu v Korutanech. V muzeu se nachází obrovská mapa Korutan, kde jsme si prohlédli místa, která jsme již navštívili. Exponáty v muzeu jsou uspořádané tematicky a nevynechali jsme ani film o přírodě ve 3D. Při krátké procházce městečkem Spittal an der Drau jsme viděli oslavu, při které jsme si prohlédli staré vojenské uniformy.

Náš pobyt v Korutanech rychle uběhl a my se v neděli již museli vydat k domovu. Projeli jsme kolem městečka Villach, Velden, po jižním břehu jezera Wörthersee až k Maria Wörth s dominantou dvou středověkých kaplí. Pak jsme však zamířili nahoru nad jezero, kde se vysoko nad stromy vypíná vyhlídková věž Pyramidenkogel. Na jeho vyhlídkové terasy jsme vyjeli výtahem. Pohled na celé jezero Wörthersee, od Klagenfurtu až po Velden i na okolní hory byl vskutku impozantní. Poslední zastávkou byl Minimundus - svět v jednom dni, na okraji Klagenfurtu. V současné době se zde nachází 150 exponátů, vyrobených v měřítku 1:25. Všechny exponáty jsou vyrobeny ručně z hodnotných materiálů a jsou zařazeny do sedmi tematických částí. Minimundus je podrobně popsán v samostatném cestopise.

Před odjezdem jsme si objednali korutanské karty a všechny vstupy byly kryty korutanskou kartou. Pouze na lanovku na Mölltalský ledovec a do Minimindusu jsme dopláceli 50 % vstupného. Korutanská karta stojí pro dospělého na jeden týden 34 EUR, na dva týdny 42 EUR a při pořízení této karty lze bezplatně navštívit sto různých atrakcí a expozic a na další lze uplatnit slevu. Bližší informace o korutanské karty lze zjistit na www.kaerntencard.at

další cestopisy

    Cestopis měsíce

  • Pivu zaslíbený Salcburk

    S úctou vařeno, s láskou servírováno, s nadšením popíjeno. Takovou filozofii vyznávají v Salcburku již šest set let. Tekutou pohodu si v sídle na řece Salzach lze vychutnat na zahrádkách, ve sklepeních, v hostincích i v samotných jedenácti více

  • Říše sněhu v zemi nikoho

    Trochu „utajené“ středisko v pohoří Bregenzský les má zvláštní atmosféru, krásně členitou krajinu, mraky sněhu a hlavně je to tak trochu na konci světa. Leží v nejzazším cípu západního Rakouska, od zbytku země odděleném hradbou Arlberského masivu. více

Komentáře
1
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Neregistrovaný uživatel
08.02.2016 15:33 77.78.87.***
Zpět na všechny diskuze