A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Rakousko - Cestopisy

Rakouské Alpy

Krásné pohodové túry v Rakouských Alpách v části Osttirol.

Rakouské Alpy

Sobota 24.7.2004 - St. Jakob in Defereggen Zatoužili jsme poznat krásy Alp, a proto jsme vyrazili ve dnech 24.7. - 4.8.2004 na dovolenou do Rakouska - Osttirol. Ubytováni jsme byli v St. Jakob in Defereggen ve východním Tyrolsku. Nejkratší cesta do tohoto místa vede po dálnici kolem Salzburgu a dále dolů Felbertauerntunnelem (10,– EU) a v Hubenu zabočit na západ. Ubytování v rodinném penzionu Haus Schwarzach (za cenu 18,50 EU osoba/den) s bohatým snídaňovým bufetem každému mohu doporučit. Penzion je umístěn v centru St. Jakob, asi 50 m od hlavní silnice a pokoje (všechny se sprchou, WC a TV se satelitem a balkonem) jsou umístěny na zadní stranu směrem k horám. Neděle 25.7.2004 – Umbalfälle a Clarahütte Vyrážíme na svoji první túru a to od placeného parkoviště Ströden (4,– EU) ve výši 1403 m, kolem Islitzer Alm ve výši 1520 m a bouřlivě se valících vodopádů Umbalfälle až ke Clarahütte ve výši 2038 m a dále k rozcestí ve výši 2126 m, kde jsme si udělali u říčky Isel malou přestávku. Stejnou cestou jsme se vraceli i zpět. Vše se nachází v oblasti Venediger-Gruppe. Vodopády Umbalfälle jsou přírodní podívanou národního parku Vysoké Taury. V srpnu 1976 byly otevřeny pro veřejnost a jsou známy daleko za hranicemi Rakouska. Stezka je přístupná od května do konce října.

Pondělí 26.7.2004 – Stüdlhütte a Schere Dnes jsme si vyšlápli nejvýše a také pohledy, které se před námi otevřely, byly úžasné, neboť nejvyšší hora Rakouska Grossglockner se svojí výškou 3798 m byl téměř na dosah naší ruky. Z obce Kals am Grossglockner jsme vyjeli placenou silnicí Kalser Glocknerstrasse (8,– EU) až na parkoviště u Luckerhausu ve výšce 1984 m. Dále jsme již vyrazili pěšky a to kolem Lucknerhütte ve výšce 2241 m až ke Stüdlhütte ve výšce 2802 m. Tuto chatu nechal postavit pražský podnikatel pan Studl v roce 1868, ale nedávno byla kompletně přestavěna a původní chata byla zbourána. Od chaty Stüdlhütte jsme vyšplhali na Schere ve výšce 3031 m a dále kousek směrem k Luisenkopf. Při pohledu vlevo od nejvyšší hory Rakouska se rozpíná Glocknerwand s výškou 3721 m a dále vlevo přes ledovec Rosmariswandkopf s výškou 3508 m. Při pohledu vpravo od Grossglockneru můžeme spatřit ve výšce 3454 m chatu Erzh.-Johann-Hütte. Na tuto chatu při naší túře na Stüdlhütte zrovna dopravovali vrtulníkem zásoby a poté vrtulník měl přestávku u chaty Stüdlhütte. Na chatu Stüdlhütte se zásoby dopravují pomocí nákladních lanovek přes Lucknerhütte a pomocných mezistanic. Většina výše položených chat v Alpách je v provozu od června do září a na všech je k dispozici pitná voda zdarma. Pohled na nejvyšší horu Rakouska – Grossglocker s výškou 3798 m nás provázel celou cestu nahoru. Zpočátku bylo oblačno, po cestě se nádherně mraky rozplynuly a svítilo nám sluníčko a ke konci túry, kdy jsme se vraceli zpět na parkoviště u Lucknerhausu si opět Grossglocker zahalil hlavu do mraků. Pod nejvyšší horou Rakouska je možné zhlédnout dva ledovce – vlevo od Grossglockeru je to Teischnitz Kees a přímo pod Grossglocknerem (směrem od Schere) se rozprostírá Kodnitz Kees. Vše v oblasti Glockner-Gruppe.

Úterý 27.7.2004 – Venedigerhaus, Galitzenklamm a Dolomitenstrasse Dnes jsme vyrazili od placeného parkoviště (4,– EU) u Matreier Tauernhausu ve výšce 1512 m. Bohužel dnešní výšlap jsme byli nuceni přerušit kvůli přeháňce. Proto jsme zhlédli na své cestě k Venedigerhausu ve výšce 1725 m, jen dva krásné vodopády a Felsenkapelle im Innergschlöss ve výšce 1689 m. Skalní kaplička se nalézá v nejkrásnější části údolí. Dnešní kaplička byla vystavěna v roce 1870, neboť první kaplička z roku 1688 byla někdy před 200 lety zničena lavinou. Oblast Venediger-Gruppe. Vzhledem k oblačnému počasí, rozhodli jsme se navštívit inzerovanou soutěsku u Lienzu – Galitzenklamm. Tato soutěska nestojí za cenu 2,90 EU, neboť je dlouhá jen cca 100 m a na jejím konci je jeden vodopád. Při vstupu však vyfasuje každý ochrannou přílbu. Oblast Lienzer-Dolomiten. Při zpáteční cestě jsme jeli od města Kötschach turistickou cestou Karnische Dolomitenstrasse, která pokračuje až do italského San Candido. Po cestě se nám naskytly úžasné pohledy na italské Dolomity a také jsme si prohlédli klášter v Maria Luggau – významné poutní místo. Do místa našeho ubytování St. Jakob in Defereggen jsme přijeli z opačné strany – z Itálie krásnou vysokohorskou silnicí (jednosměrný provoz, z Itálie vždy mezi půl až třičtvrtě a z Rakouska vždy mezi celou až čtvrt - semafory) a to kolem romantického jezera Antholzer See, obklopeného třítisícovkami v oblasti Riesergerner-Gruppe.

Středa 28.7.2004 – Eissehütte a Eissee Dnes jsme v Prägraten am Grossvenediger vyjeli privátní placenou silnicí (4,– EU) až na parkoviště u Angstingeralmu ve výšce 1737 m. Je vhodné vyrazit zavčas, parkoviště není velké a později není možné sehnat místo k parkování. Vyrazili jsme přes Bodenalm ve výšce 1948 m (po levé straně míjíme Sájathütte ve výšce 2575 m) k Eisseehütte ve výšce 2521 m a dále až k pohádkovému jezeru Eissee ve výšce 2664 m, obklopenému třítisícovými kamennými velikány. Zpáteční cestou jsme se vydali směrem na Bonn-Matreierhütte, avšak pod Wunspitze jsme odbočili na Wunalm a zpět k parkovišti. Cesta zpět je příkřejší, v místech stoupání je jištěná železnými tyčemi, avšak náročnost vyváží nádherné výhledy. Od Wunalmu je prudký sestup s výškovým rozdílem 550 m.

Čtvrtek 29.7.2004 – Glockner Hochalpenstrasse Dnešní den jsme vyrazili na Glockner Hochalpenstrasse, neboť předpověď počasí slibovala, že se nám ukáže nejvyšší hora Rakouska – Grossglockner – 3798 m v plné kráse. Na placenou silnici (26,– EU) jsme najeli za mautstelle (mýto), za Heiligenblutem. Ještě na parkovišti Kasereck se nám Grossglockner halil do mraků, ale na parkovišti u Kaiser Franz Josefs Höhe se nám již ukázal v plné kráse své mohutnosti. Při pohledu vlevo od Grossglockneru – přes ledovec, se nachází ve výšce 3451 m Erzh. Johannhütte. Při troše pozornosti lze spatřit vpravo na hraně ve výšce 2884 m Glockner Biwak. Jedná se o nouzové přespání pro horolezce. Prošli jsme se po největším alpském ledovci Pasterze v pozadí s horou Johanisberg, vysokou 3460 m. U ledovce z pohledu vlevo dole Kleiner Burgstall s výškou 2709 m. Panáčkovali před námi věčně loudící vypasení svišťi. Z výšiny císaře Františka Josefa – 2369 m jsme se opětovně pokochali pohledem na alpské velikány a z rozhledny Wilhelma Swarovskeho jsme dalekohledem pozorovali horolezce na vrcholku Grossglockeru. Projeli jsme tunelem Hochtor ve výši 2503 m, jehož délka je 311 m. Tudy prochází zemská hranice mezi Solnohradskem a Korutany a od vrcholného středověku až do 17. století byla tato stezka směrem na Brenner a Katschbert třetí nejvýznačnější obchodní cestou mezi Německem a Benátkami. Při cestě po Grossglocknerské vysokohorské silnici jsme museli dávat přednost pasoucímu se státu ovcí, které – bůhví proč, hledalo potravu právě uprostřed této silnice. S autem jsme se vyšplhali až do nejvyššího bodu Grossglocknerské vysokohorské silnice a to dvoukilometrovou silnicí až na Edelweiss-Spitze s výškou 2571 m, kde platí zákaz vjezdu pro autobusy. Z tohoto místa se nám naskytl krásný pohled na třítisícové velikány, i když některé se halily do svůdného oparu, či do mraků. Při cestě zpět jsme zastavili v malebné vesničce Heiligenblut, kde jsme si prohlédli místní pozdně gotický kostel z 15. století s typickou štíhlou věží. Na místním hřbitově jsou pohřbeni významní horolezci. Pátek 30.7.2004 – Neue Reichenbergerhütte Dnes jsme si naplánovali túru přímo z místa našeho ubytování a to ze St. Jakob in Defereggen ve výšce 1389 m. Přes Trojermühle (trojitý mlýn) jsme vyrazili cestou nahoru přes Jausenstat Trojeralm – 1818 m a Hinter Trojeralm – 1916 m až k Neue Reichenbergerhütte ve výšce 2586 m. Cestou nahoru jsme se museli vyhýbat nevrlým chlupatým kravám. Od chaty Neue Reichenbergerhütte, se rozlévá ve výšce 2576 m pěkné jezero Bodensee. Kolem tohoto jezera jsme se vydali k dalšímu výškovému bodu 2612 m, odkud se nám naskytl nádherný pohled na ledovce v oblasti Venediger-Gruppe. Také jsme spatřili další menší jezero Göslessee. Z tohoto výškového bodu jsme vyrazili na další vyhlídku do sedla pod Gösles Wand ve výšce cca 2700 m. Z této výšky je nádherný pohled na chatu Neue Reichenbergerhütte. Cestou zpět jsme se vraceli kolem Durfeldalmu, opět kolem Trojermühle do St. Jakob in Defereggen.

Sobota 31.7.2004 - Blauspitz Dnešního dne jsme pohodlně vyjeli lanovkou z Kalsu am Grossglockner (za 12,50 Eu/osoba) až k Bergstation Blauspitz ve výšce 2305 m. Odtud, vzhledem k tomu, že jsme byli vázáni na provozní dobu lanovky a museli jsme již v 16.00 hodin jet dolů, jsme šli jen okruh přes Blauspitz s výškou 2575 m. I přes svůj název je hora tvořena nádherně zelenými lesklými kameny. Vrchní cesta od lanovky na Blauspitz je obtížnější, místy vytesané schůdky, vrcholové chodníčky a jištěná místa kovovými tyčemi. Spodní cesta je sice prudká, ale není tak obtížná. Z vrcholu je nádherný pohled na Glocknergruppe s nejvyšším vrcholem Grossglockner s výškou 3798 m. Celkem jsme z vrcholu Blauspitz viděli 36 třítisícovek, což bylo nejvíce, za celou dobu naší dovolené. Proto jsme si vychutnali ten nádherný pohled od Venedigergruppe, přes Granatspitzgruppe, Glocknergruppe až ke Schobergruppe. Před zpáteční cestou lanovkou jsme poseděli na panoramatické terase Bergstation Blauspitz. Na závěr jsme si prohlédli městečko Kals s kostelíkem. Zaujalo nás na místním hřbitově, že velmi mnoho lidí zemřelo v mladém, či produktivním věku a málo se jich dožilo skutečného stáří. Na panoramatické fotce jsou vidět odleva Grossglockner – 3798 m, malá špička je Hohenwartkopf s výškou 3310 m, dále Lange Wand s výškou 3088 m, Fiegerhorn s výškou 2744 m, Glatzschneid s výškou 2910 m, Kasteneck s výškou 2824 m, Gridenkarköpfe s výškou 3031 m, Böss Weibele s výškou 3121 m, Tschadinhorn s výškou 3017 m, Kristallkopf s výškou 3160 m, Roter Knopf s výškou 3281 m, Talleitenspitzen s výškou 3115 m, osamělá hora Glödis s výškou 3206 m, dvě spojené hory Raltkopf s výškou 3106 a Ganot s výškou 3104 m, hřeben Debantgrat s výškou 3055 m, Kleinschober s výškou 3125 m, Hochschober s výškou 3240 m a poslední hora Leibnitzer Rotspitzen 3101 m.

Neděle 1.8.2004 - Rote Wand Dnešního dne jsme vyrazili na skok do sousední Itálie a to na túru z hraničního parkoviště ve výši 2084 na Rote Wand s výškou 2818. Nahoru jsme šli obtížnější cestou přes Ob.-Steinzgeralm a Montalalm. Z vrcholu se nám naskytly opět úchvatné pohledy až na vzdálené vrcholky okolních velikánů. Také jsme se kochali pohledem na dvě jezera, jedno italské – Antholzer See, ke kterému strmě spadají vrcholy třítisícovky Riesergernergruppe a dále na rakouské – Ober See, ke kterému se vrcholky hor zvolna sklánějí. Rote Wand dává čest svému jménu, neboť kameny u vrcholu a na vrcholu jsou skutečně hnědočervené. Na túru je nutné si vzít větší množství vody, na vrcholu, ani poblíž není žádná možnost doplnit vodu.

Pondělí 2.8.2004 - Lasörlinghütte Vyrazili jsme do sousední vesnice St. Veit a zaparkovali auto na parkovišti u Speikbodenhütte ve výšce 2001 m. Vydali jsme se přes Zischkealm ve výšce 2079 m až na Gritzer Hörndle s výškou 2631 m. Odtud jako obvykle jsme se kochali krásnými pohledy. Malou chvíli jsme si odpočinuli u dvou jezírek Gritzer See ve výšce 2504 m. Okolní hory odráželi své vrcholy v zrcadlící se hladině obou jezer a zvonečky ovcí, pasoucích se nad jezery, dotvářely pohádkovou idylu. Přes sedlo Virgen Törl s výškou 2618 m jsme sestoupali k chatě Lasörlinghütte s výškou 2350 m. Prohlédli jsme si také Virgen se zříceninou hradu Kienburg. Naše oko zhlédlo i Grossvenediger s výškou 3666 m s ledovcem. Rovněž jsme zahlédli Grossglockner, když se na malou chvíli vyloupl z mraků, do kterých se halil. Na zpáteční cestu jsme se vydali směrem na Jausenstat. Merschenalm a přes strmý výstup na sedlo pod Speikbodenem asi ve výšce 2600 m jsme se vydali k parkovišti. Úterý 3.8.2004 – Dabaklamm a Dorfer See Poslední túru jsme si udělali pohodovou. Zaparkovali jsme v Kalsu, na parkovišti, kousek od Gasthofu Taurer ve výšce 1521 m. Naše cesta pokračovala velmi pěknou soutěskou Dabaklamm, ve které se říčka See Bach hluboko zařízla do okolních hor. Poté, co jsme vyšli ze soutěsky, naše cesta pokračovala kolem Jausenstat. Bergeralmu ve výšce 1636 m, až ke Kalser Tauernhausu ve výšce 1755 m. Od Kalser Tauerhausu jsme překonali kamennou lavinu a spatřili jsme ve výšce 1935 m malebné jezírko Dorfer See, umně se ukrývající mezi okolními skalami. Při zpáteční cestě jsme přečkali krátkou bouřku při občerstvení v Bergeralmu.

Poznámka:
Nejlepší stránky, popisující Alpy jsou www.alpy.net

další cestopisy
Fotoalba
albumimgj0396350

Rakouské Alpy

18.10.2009
Komentáře
1
Řadit podle času | Řadit podle vláken vzestupně sestupně

Při vkládání příspěvku do diskuze jako neregistrovaný uživatel budete mít u vašeho příspěvku zobrazenu IP adresu

:-) :-( ;-) :-P :-D :-[ :-\ =-O :-* 8-) :-$ :-! O:-) :'( :-X :-)) :-| <3 <:-) :-S >:) (((H))) @};-- \o/ (((clap))) :-@
Neregistrovaný uživatel
11.01.2016 21:11 88.102.69.***
Zpět na všechny diskuze