A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Rakousko - Vídeň - Průvodce

Schönbrunn byl císařským letohrádkem a oblíbeným místem pobytu císařovny Sisi , nacházel se nedaleko Vídně, nebyl však její součástí. Postupem času, příchodem nových obyvatel a výstavbou dalších a dalších domů se postupně stal součástí Vídně. Kromě samotného zámku je zde možné obdivovat i nádherný rozlehlý Park, navštívit zoologickou zahradu, Palmový skleník, WüstenhausWüstenhaus či Irrgarten–zahradu plnou bludišť a různých her.

Zámek

Stavba císařského letního sídla byla započata v roce 1696 za vlády císaře Leopolda I. podle plánů stavitele *Johanna Bernharda Fischera z Erlachu.* Jedná se o barokní stavbu, která se nachází v jihozápadní části Vídně. V průběhu let byl pak zámek ještě různě dostavován a upravován.

Zámek Schönbrunn má celkem 1441 místností. Návštěvníkům je z toho zpřístupněno 40 místností. Jsou to stroze zařízené pokoje, které patřily císaři Franzi Josefovi, místnosti císařovny Sisi s jejími osobními věcmi, pokoje,které obývala Marie Terezie se svým manželem Františkem I., a dále pak honosně zařízené reprezentativní prostory.

Zámek je pro veřejnost otevřen přes rok od 8:30 do 17:00, v červnu a červenci až do 18:00 a v zimě od začátku listopadu do konce března je otevřeno jen do 16:30. Návštěvníci si mohou vybrat ze dvou prohlídek – *Imperial Tour* nebo *Grand Tour*. Imperial Tour zahrnuje pouze 22 místností, Grand Tour pak všech 40. Součástí obou prohlídek je audio – průvodce, který je k dispozici dokonce i v českém jazyce. Základní vstupné je na Imperial Tour 9,50 euro a na Grand Tour 12, 90 euro.

Park

Kromě zámku láká k návštěvě Schönbrunnu jeho obrovský a krásný park. V zimě tu sice nic moc k vidění není, ale na jaře jakmile se stromy obalí listím a rozkvetou květinové záhony není asi ve Vídni krásnějšího místa k procházce či pikniku než zámecký park Schönbrunn.

Kromě přírody zde lze po vyšplhání se na kopec, na kterém stojí sloupová stavba v klasicistním stylu nesoucí název Glorietta*, obdivovat i výhled na Vídeň. V případě vyčerpání po výstupu ke Gloriettě je možné se občerstvit v kavárně. V případě zájmu o ještě větší výhled (i když ve skutečnosti ten rozdíl není zas až takový) jde za necelá dvě eura vylézt na vyhlídkovou terasu, která se nachází na střeše Glorietty.

Dalšími objekty, které stojí za to vidět, jsou *monumentální kašny v zámecké zahradě*. Přímo naproti Schönbrunnu pod Gloriettou je kašna zvaná Neptunbrunnen, která pochází z roku 1780 a znázorňuje výjevy z řecké mytologie. Ve východní části parku se nachází zajímavé fontány celkem tři. První z nich je Schöner Brunnen. Ve své dnešní podobě se zde nachází od roku 1799, pramen zde byl objeven však už dávno předtím.

Tato kašna dala vlastně název celému zámku. Podle legendy, kdo se z ní napije, zkrásní.

Zbylé dvě fontány jsou pak Römische Ruine - svým vzhledem skutečně římské ruiny připomíná, ačkoli pochází z roku 1778 - a Obeliskenbrunnen, jíž dominuje velký obelisk v jejím středu.

V těsné blízkosti Schönbrunnu z východní strany se nachází menší malebná zahrada plná květin a stromů s citrusovými plody – Kronprinzengarten. Obzvláště na přelomu jara a léta stojí za to sem vstoupit a touto krásnou zahradou se projít. Při vstupu do této zahrady je třeba zaplatit vstupné, které činí 2 eura.

Zámecký park je veřejnosti zpřístupněn celoročně. Brány parku se otvírají od začátku dubna do konce října v 6:00 ráno, ve zbylé části roku pak o půl hodiny později. Park se zavírá večer různě, závisí na daném období a liší se to měsíc od měsíce. Většinou je však (kromě zimy) otevřen minimálně do 18:00. Vstup do velké části parku je zdarma.

Zoologická zahrada

Velmi pěknou a zajímavou součástí zámeckého parku je zoologická zahrada. Tato zoologická zahrada je nejstarší zoo na světě. Byla založena za vlády Marie Terezie na popud jejího manžela Františka I. v roce 1752. Není nijak zvlášť rozlehlá, ale je velmi hezky upravená a nabízí možnost prohlédnout si plno zajímavých zvířat. Asi největší zdejší specialitou jsou pandy velké a medvídci koala, které ve většině zoo nemají. Dále zde nechybí kočkovité šelmy všeho druhu, lachtani, tučňáci, opice, papoušci a další zvířata. Zoologická zahrada je otevřena celoročně, v období od dubna do září od 9:00 do 18:30 a po zbytek roku je otevírací doba o něco málo kratší. Základní vstupné stojí 12 euro.

Irrgarten

Irrgarten neboli v překladu *bludná zahrada či zahrada bláznů* se nachází v těsné blízkosti zoologické zahrady a vchod do ní je z hlavní středové části zámeckého parku. Je zde jednak dětské hřiště, které nabízí však řadu zajímavých atrakcí, které pobaví i dospělé. Dále se zde člověk může prohlédnout v *křivých zrcadlech* či kroky a různými poskoky zahrát nějakou melodii na *hrajících dlaždicích* a procvičit svou mysl při řešení různých *hlavolamů*. No a proč je to bludná zahrada? Jsou zde také tři labyrinty. Dvě bludiště jsou menší a jednodušší a jedno je poměrně velké a nějakou chvilku tam člověk stráví než se z něj vymotá. Navíc jako bonus je v jeho středu vyhlídková terasa odkud se dá shlédnout celá Irrgarten i okolní zámecký park.

Irrgarten je otevřena většinu roku, od začátku dubna až do začátku listopadu, od 9:00 do 18:00, v létě je otvírací doba prodloužena až do 19:00 a v říjnu naopak zkrácena jen do 17:00. Přesto doporučuji navštívit ji až tak v květnu, protože labyrinty jsou tvořeny živým plotem a stromky a v dubnu ještě ne všechny měly listí. Vstupné do této zahrady plné her a záhad s

Palmenhaus (Palmový skleník)

Palmenhaus je velký skleník skládající se ze tří pavilonů a vybudovaný v letech 1881 a 1882 podle návrhu stavitele Franze Xavera Segenschmidse. Každý ze třech pavilonů představuje jinou klimatickou zónu – od chladnějších oblastí severu až po tropické jižní klima. Člověk zde může obdivovat rostliny středomořské, subtropické a tropické. Jedná se o největší stavbu svého druhu v Evropě. Palmenhaus je otevřen po celý rok, od května do září od 9:30 do 18:00 a po zbylou část roku jen do 17:00. Základní vstupné činí 4 eura.

Wüstenhaus

Wüstenhaus neboli pouštní dům je druhým skleníkem přístupným veřejnosti, který je součástí areálu Schönbrunn. Byl postaven v roce 1905 a návštěvníci si zde mohou prohlídnout sbírku sukulentů a kaktusů z celého světa. Skleník je rozdělen na tři rozdílné části nesoucí různá jména a obsahující různé rostliny – Madagaskar, Staré pouště a Nový svět. Tento skleník je taktéž otevřen celoročně, od 9:00 do 17:00 a v létě až do 18:00. Vstupné do tohoto skleníku stojí 4 eura.

Zámek Schönbrunn  (nahrál: admin)
Zámek Schönbrunn
Schönbrunn  (nahrál: admin)
Schönbrunn
Zámek Schönbrunn  (nahrál: admin)
Zámek Schönbrunn
Schönbrunn  (nahrál: admin)
Schönbrunn
Zámecký park  (nahrál: admin)
Zámecký park
Zámecký park s Gloriettou  (nahrál: admin)
Zámecký park s Gloriettou
Pohled z Glorietty  (nahrál: admin)
Pohled z Glorietty
Glorietta  (nahrál: admin)
Glorietta
Neptunbrunnen (nahrál: admin)
Neptunbrunnen
Römische Ruine  (nahrál: admin)
Römische Ruine
Obeliskenbrunnen (nahrál: admin)
Obeliskenbrunnen
Kronprinzengarten (nahrál: admin)
Kronprinzengarten
Lední medvěd (zoo) (nahrál: admin)
Lední medvěd (zoo)
Medvídek Koala  (nahrál: admin)
Medvídek Koala
Pelikán (nahrál: admin)
Pelikán
Slůně (nahrál: admin)
Slůně
 (nahrál: Kateřina Wechter)
 (nahrál: Kateřina Wechter)
 (nahrál: Kateřina Wechter)
kašna Neptunbrunnen - v zahradě zámku Schönbrunn (nahrál: Jaroslava Faiglová)
kašna Neptunbrunnen - v zahradě zámku Schönbrunn
kašna Neptunbrunnen - pohled za kašnou skrz vodu (nahrál: Jaroslava Faiglová)
kašna Neptunbrunnen - pohled za kašnou skrz vodu
sloupová stavba Glorietta - v zámeckém parku Schönbrunn (nahrál: Jaroslava Faiglová)
sloupová stavba Glorietta - v zámeckém parku Schönbrunn
zámecký park Schönbrunn - průhled alejí (nahrál: Jaroslava Faiglová)
zámecký park Schönbrunn - průhled alejí
zámek Schönbrunn - pohled od kašny (nahrál: Jaroslava Faiglová)
zámek Schönbrunn - pohled od kašny
. (nahrál: BERUSSKA)
.
* (nahrál: BERUSSKA)
*
* (nahrál: BERUSSKA)
*
* (nahrál: BERUSSKA)
*

Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11
REKLAMA