A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Rakousko - Dachstein/ Schladming - Průvodce

Tato lyžařská oblast je zahrnuta do obrovského areálu Ski Amadé a sama o sobě nabízí 160 km lyžařských tras. Kultura Schladmingu, Slavnosti na sněhu, Slavná lyžařská historie, Zajímavé skipasy, Snowboard, sáňky a další, Fotografie přátelům, Běžkaři po celý rok, Pěší turistika

Nadmořská výška: 843 – 2700 m n.m.
Spolková republika:Štýrsko

Kultura Schladmingu

Schladming je malé historické městečko ležící v samém srdci regionu Dachstein Tauern. Historický střed v čele s Městskou bránou či zbytky městské zdi poukazují na bohaté dějiny, o kterých se více dozvíte v místním muzeu, zřízeném ve staré rekonstruované dřevěné budově ze 17. století. Schladming je nyní centrem a výchozím bodem pro celodenní dovádění na sněhu. Přímo z centra města vede lanovka na horu Planai, na jejíchž svazích se jezdí noční pohár ve slalomu a jehož dojezd končí téměř v centru města.

Ve Schladmingu se také na hlavní sjezdovce koná každou neděli po celou zimní sezonu divácky atraktivní noční show, kdy se za doprovodu hudby představují jednotlivé lyžařské školy. Sledování sjezdu instruktorů s hořícími pochodněmi má svoji nezaměnitelnou atmosféru.

Samotné romantické městečko Schladming leží v centru schischaukel neboli lyžařské houpačky spojující čtyři hlavní střediska oblasti Hauser-Kaibling, Planai, Hochwurzen a Reiteralm, přičemž Planai se tyčí přímo nad horským městečkem a dojezd sahá prakticky až do centra města. Obří parkoviště před FIS sjezdovkou, na které se jezdí každoročně závod Světového poháru v nočním slalomu, slouží jako dojezd a závodníci se tak ocitnou přímo v centru Schladmingu, ležícího v údolí řeky Enns . Celá sjezdovka měří 4,2 km, ale její velmi příkrá spodní část je lahůdkou pro každého lyžaře.

Slavnosti na sněhu

Každou neděli se v lyžařské sezoně zahajuje na této části sjezdovky nový týdenní turnus večerní show, kdy za tmy jen osvětleni loučemi předvádějí instruktoři všech působících lyžařských škol své sjezdařské umění a akrobatické kousky. Tato atraktivní přehlídka trvá asi dvě hodiny a je velmi vyhledávanou akcí návštěvníků lyžařských středisek z celého okolí.

Slavná lyžařská historie

V areálech těchto čtyř jmenovaných středisek se konalo v roce 1982 Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování a nyní se zde konají závody světového poháru, což svědčí o kvalitě tratí a vynikající infrastruktuře. Mezi jednotlivými středisky se pohodlně vyvezete moderními kabinkovými lanovkami a rovněž síť restaurací a barů je ve střediscích velmi uspokojující.

Pozor:

Jedinečná kvalita střediska a jeho popularita má ovšem za následek nárůst cen a návštěvnosti. O víkendu se vám může stát, že na Planai budete muset u lanovek stát ve frontách. Zvolte si proto v tomto čase raději jedno ze tří méně známých, ale stejně kvalitních středisek tohoto areálu.

Zajímavé skipasy

Ze všech středisek se dá sjet přímo z vrcholu až do údolí a tyto sjezdy jsou obvykle kolem 7 km dlouhé, tudíž za den najezdíte několik desítek kilometrů. To ostatně můžete vědět zcela přesně, jelikož průchody turnikety jednotlivých vleků jsou automaticky zaznamenávány na kartu vašeho skipasu a poté, co dolyžujete, si v každém středisku na nástupní stanici lanovky můžete v automatech k tomu určených vyjet tzv. Ski-EKG – shrnutí počtu kilometrů, času a převýšení, jež jste za celý den zdolali. Tato služba je bezplatná a těší se velkému zájmu návštěvníků tohoto jedinečného areálu.

Snowboard, sáňky a další

Na snowboardisty čeká v každém ze středisek kromě Planai ještě pořádná porce vyžití. V Hauser-Kaiblingu je to boardercross, v Hochwurzenu jumpy, quarterpipe a slidy a na Reiteralmu pak halfpipe.

Skvělým užitím si zábavy je pak 7 km dlouhá sáňkařská dráha vedoucí z vrcholu Hochwurzenu až do údolí, na které si můžete jezdit jak přes den, tak večer při osvětlení.

Fotografie přátelům

Pokud uvidíte na svahu nebo na vrcholku hory budku podobnou té telefonní, jedná se nejspíš o další atraktivní službu a to okamžité zasílání vaší fotografie rodině, přátelům či známým na zadanou e-mailovou adresu. Stačí ji jen napsat spolu s vaším vzkazem dotykovou klávesnicí do systému a pak už se jen usmívat do kamery. Během okamžiku uvidí vaši přátelé, jak se skvěle bavíte!

Běžkaři po celý rok

Mezi Schladmingem a masivem Dachstein se na náhorní plošině rozprostírá významné středisko běžeckého lyžování Ramsau. Kromě toho, že se zde v roce 1999 konalo Mistrovství světa, můžete zde po celou zimu zastihnout reprezentace všech možných států včetně našeho na běžeckých soustředěních. Nabízí se tu 220 km denně upravovaných tratí pro různé techniky a všech náročností.

Tak jako v Ramsau se konají soustředění běžkařů po celou zimu, na Dachsteinu se mohou běžkaři prohánět celoročně. Dachstein je klasickým ledovcovým prostředím s panenskou čistotou, celoroční sněhovou pokrývkou, ale i absencí těžkých terénů. Tento areál nalézající se pod bez pěti metrů téměř třítisícovou horou Hohe Dachstein nabízí však výborné podmínky nejen pro běžkaře, ale hlavně pro snowboardisty, skialpinisty a freeridisty. Najdete zde Burton snowpark, jeden z nejmodernějších a nejrozsáhlejších v Rakousku a také téměř 18 km dlouhý freeride Edelgriess do údolí, s místy extrémním terénem až 45 stupňů příkrým, jež je rovněž jedním v Rakousku z nejlepších a nejznámějších.

Pěší turistika

Na Dachstein ovšem nemusíte vyjet velkokapacitní kabinovou lanovkou jen lyžovat či jezdit na snowboardu. I pro pěší turisty se zde naskytne velkolepý zážitek. A sice nově upravená vyhlídka Sky Walk, ze které je možné údajně dohlédnout až na vrcholky naší Šumavy. Každopádně je tato vyhlídka určena všem, jež se nebojí výšek, jelikož má prosklené dno, kterým můžete koukat dolů na kolmou stěnu, po které když budete mít štěstí, můžete v létě pozorovat horolezce, jež se snaží dobýt vrchol po zajištěné cestě (klettersteig). Až se pokocháte jedinečnými výhledy, můžete se ohřát v prosklené Panorama chatě na náhorní plošině, ze které se z tepla restaurace krásně sleduje lyžařský mumraj na ledovci pod vámi.

kabinová lanovka bez opěrných sloupů (nahrál: admin)
kabinová lanovka bez opěrných sloupů
široká prostranství mohutného ledovce (nahrál: admin)
široká prostranství mohutného ledovce
panoramatická restaurace s vyhlídkou (nahrál: admin)
panoramatická restaurace s vyhlídkou
dlouhé sjezdy do údolí (nahrál: admin)
dlouhé sjezdy do údolí
lanovka na Dachstein (nahrál: admin)
lanovka na Dachstein
široké sjezdovky pod panoramatickou restaurací (nahrál: admin)
široké sjezdovky pod panoramatickou restaurací

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud

Blesk pro ženy

Pierce Brosnan: 28 let věrný jediné ženě. Proč ji nevymění za jinou?
Pierce Brosnan: 28 let věrný jediné ženě. Proč ji nevymění za jinou?