A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Rakousko - Průvodce

Jak se dostat do Rakouska? Tipy na pohodlnou a levnou dopravu do sousední země. Cesta do Rakouska, Cestování po Rakousku

Cesta do Rakouska

Autem Vlakem Autobusem Hraniční přechody do Rakouska

Autem

Pro cestu autem do Rakouska přicházejí v úvahu čtyři základní trasy. Nejvýchodnější cestou je jízda po dálnici D1 (Praha – Brno). Z čehož turisté z Čech pravděpodobně sjedou z dálnice u Jihlavy a vydají se směrem na Vídeň přes Znojmo a cestující z Moravy pojedou přes Brno na přechod v Mikulově. První varianta je pro české turisty sice o 30 km kratší (Praha – Vídeň, 311 km), ale časově náročnější vzhledem k horším silnicím.

Pojedete-li do Horního Rakouska nebo více na západ do Salzburska , nejdůležitější pro vás bude mezinárodní silnice E55 (Praha – České Budějovice – LinecSalzburg ). A konečně ti, kteří míří z Čech do Tyrolska a Vorarlberska , mohou pokračovat ze Salzburgu nebo se vydat trasou přes Německo: z Prahy po dálnici D5 na Plzeň a Rozvadov a dále pak Regensburg, Mnichov a Innsbruck.

Dálnice.
Využijete-li v Rakousku místní dálnice a čtyřproudové rychlostní silnice, připravte si 8,70 EUR (údaj 2015) na desetidenní dálniční známku. Dálniční známky lze zakoupit i u nás (s přirážkou) nebo na rakouských čerpacích stanicích. V každém případě musí být zakoupena a nalepena před vjetím na dálnici nebo rychlostní silnici. Neplacené úseky ve velkých městech nebo u hraničních přechodů neexistují - jsou známé případy kdy rakouská polici vybírala pokuty (cca 120 EUR) za projetí 50m dlouhého úseku po sjezd z dálnice který byl na hraničním přechodu. Jediný známý úsek, na ketrý není potřeba dálniční známka je v současné době na rychlostní silnici S5 mezi křižovatkami Jettsdorf a Krems. Aktuální informace lze nalézt na stránkách rakouského autoklubu ÖAMTC. Kromě dálniční známky je na některých horských dálnicích / silnicích vybíráno mýtné.

Čerpací stanice.
Především ve větších i menších městech je množství čerpacích stanic s nonstop provozem jako samoobsluha. Nejprve je nutno zaplatit (hotovost nebo kartou) zvolené množství paliva a teprve pak je možno čerpat. Problémem jsou čerpací stanice LPG. V celém Rakousku je pouze 37 (stav 2015) čerpacích stanic LPG, hodně z nich je ale s časově omezeným provozem a mimo hlavní cesty - stav se ale pomalu lepší. Seznam čerpacích stanic lze nalézt například na stránkách rakouského autoklubu ÖAMTC, LPG čerpací stanice také na LPG Černošice.

Vlakem

Prahu spojuje s Vídní denně několik přímých spojů (doba jízdy 4.30 h), většinou vedou také přes Brno (Brno – Vídeň 1.45 h). Do rakouského hlavního města lze zamířit také jedním přímým spojem denně z Českých Budějovic (3 h). Kdo se chystá třeba do Lince , může využít rychlík z Prahy (4.30 h), který jezdí každý den, a to přes České Budějovice. Tento spoj navíc pokračuje do Welsu , Salzburgu , Innsbrucku, Bludenzu a Feldkirchu (končí v Curychu).

Tipy na slevy

Při cestách vlakem lze využít některých slev, které nabízejí České dráhy v rámci mezinárodních programů. Jednotlivci nebo malé skupiny (maximálně 5 dospělých) si mohou např. zakoupit jízdenky City Star. Speciálně pro ty, kteří se chtějí vydat na kratší výlety či víkend do rakouských měst poblíž hranic, je určena jízdenka EURegio. Příhraniční cestování umožňuje jízdenka SONE+, a to do a ze stanic Hohenau, Summerau, Gmuend NOE a Retz.

Pro několikadenní cestování po Rakousku se vyplatí pořídit mezinárodní jízdenku Euro Domino. Ta mimo jiné umožní: neomezený počet jízd během 3 až 8 dnů (které si sami zvolíte v průběhu 1 měsíce) či používat vlaky kategorií EC, IC, ICE většinou bez příplatků.

Zvláště mladí cestující ocení mezinárodní jízdenku Inter Rail. Vše potřebné se dozvíte na stránkách Českých drah

Autobusem

Do Rakouska jezdí několik autobusových společností. Nejčastěji se odjíždí z Prahy nebo Brna a cílovým městem bývají Vídeň, Linec nebo Salzburk . Například firma Eurolines provozuje linky Praha – Vídeň (zpáteční jízdenka od 630 Kč) a Ostrava – Olomouc – Brno – Vídeň. Z Prahy přes Brno jezdí do Vídně (s prodloužením na letiště Schwechat) také Student Agency (zpáteční 600 Kč).

Sledujte aktuální nabídku jízdenek na stránkách dopravců Student Agency, Eurolines nebo Tourbus

Hraniční přechody do Rakouska

Mezinárodní hraniční přechody, které jsou otevřeny bez omezení, celoročně, denně 0 – 24h:
Studánky / Weigetschlag, Nová Bystřice / Grametten, Dolní Dvořiště / Wullowitz, Hatě / Kleinhaugsdorf, České Velenice / Gmünd, Mikulov / Drasenhofen, Halámky / Neunagelberg.

Pěší turistika přes hranice

Pokud chcete přejít hranici třeba v rámci několikadenního treku či cyklovýletu, můžete během sezony k našim rakouským sousedům skrze hraniční přechody s následujícím omezením:

Plešné jezero/ Holzschlag pouze pro pěší – 15.4. až 31.10. – 8.00 až 20.00h
Ježová/ Iglbach pěší, cyklisté – 1.4. až 31.10. – 8.00 až 20.00h
Koranda/ St. Oswald pěší, cyklisté – 1.4. až 31.10. – 8.00 až 20.00h
Zadní Zvonková / Schöneben pěší, cyklisté, motorky, auta i autobusy – 15.4. až 2.11. – 8.00 – 20.00h
Přední Výtoň/ Guglwald pěší, cyklisté, motorky, auta, linkové autobusy – 15.3. až 31.10. – 6.00 až 22.00h
Nové Hrady/ Pyhrabruck pěší, cyklisté, motorky, auta i autobusy – denně 6.00 až 22.00h
České Velenice/ Gmünd– Bleylebenstrasse jen pěší a cyklisté – denně 7.00 až 19h
Chlum u Třeboně/ Litschau- Schla pro pěší a cyklisty – 1.5. až 30.6. a 1.9. až 15.10. – 8.00 až 18.00h ; 1.7. až 31.8. – 6.00 až 20.00h
Slavonice/ Fratres pěší, cyklisté, motorky, auta, autobusy – denně 6.00 až 22.00h
Vratěnín /Drosendorf pěší, cyklisté, motorky, auta, autobusy – denně 6.00 až 22.00h
Čížov/ Hardegg jen pěší a cyklisté – 15.4. až 2.11. – 8.00 až 20.00h + velikonoční svátky před 15.4.
Hnanice /Mitterretzbach pěší, cyklisté, motorky a auta – denně 6.00 až 22.00h
Hevlín /Laa a.d. Thaya pěší, cyklisté, motorky, auta, autobusy – bez omezení
Valtice / Schrattenberg pěší, cyklisté, motorky, auta – 6.00 až 22.00h
Poštorná (Břeclav) /Reintal pěší, cyklisté, motorky – denně 6.00 – 22.00h

Překročení hranic vlakem

Pokud jedete vlakem, přejedete jedním ze čtyř železničních přechodů:

České Velenice / Gmünd, Šatov / Retz, Horní Dvořiště / Summerau, Břeclav / Hohenau

A kdybyste náhodou hraniční přechod klimbajíce v autě, vlaku či autobuse zaspali, vězte, že za každým přechodem nás Rakousko vítá nápisem HERZLICH WILLKOMMEN !

Formality na hranicích

Do Rakouska můžete přijet na platný občanský průkaz. Cestují-li s námi děti, musejí mít svůj pas nebo musejí být uvedeny v cestovních pasech rodičů.

Rakousko uznává řidičské a technické průkazy takřka všech zemí. Motorová vozidla musejí mít ale uzavřeno povinné ručení (zelená karta).
Chcete-li vzít s sebou do Rakouska svého čtyřnohého miláčka, potřebuje pro něj platný mezinárodní průkaz EU pro malá zvířata. Ten získáte u svého veterináře. Bližší informace naleznete na stránkách Státní veterinární správy ČR

Cestování po Rakousku

Autem Autobusem Městskou dopravou Vlakem Taxi Lodí Letadlem V horách

Autem

V Rakousku se jezdí vpravo. Pravidla silničního provozu a dopravní značky v zásadě odpovídají pravidlům v naší zemi. Odlišné je ale chápání konce úseku započatého zákazovou značkou - předpokládá se konec úseku až příslušnou ukončovací značkou a ne křižovatkou nebo hranicí obce. Jelikož velká část silnic v Rakousku vede přes horské úseky, je nutné mít v zimních podmínkách patřičné zimní vybavení. Zvláště pokud sněží, je bezpodmínečně nutné používat zimní pneumatiky, ve zvláštních případech je nutno nasadit sněhové řetězy. Rakouské automobilové kluby zřídily k tomuto účelu na území Rakouska přes 100 půjčoven sněhových řetězů. Horské silnice jsou takřka bez výjimky na okrajích zabezpečeny. Za horské silnice a využívání horských tunelů se platí mnohdy vysoké poplatky.

Výstražná vesta: Stejně tak jako u nás i v Rakousku musíte v případě poruchy nebo nehody mít při každém vstupu na vozovku výstražnou vestu. Vesta tedy musí být součástí vybavení vozu a musí být umístěna na dosah řidiče. Vozidlo musí být vybaveno výstražnými vestami pro všechny osoby přítomné ve vozidle.

Rozsvícení světel: Od 1. ledna 2008 platí v Rakousku novela zákona o silničním provozu, takže řidiči nemusí ve dne celoročně svítit.

Připoutání: Během jízdy v autě je povinné používání bezpečnostních pásů.

Alkohol v krvi: Hranice alkoholu v krvi je 0,5 promile. Dobře si pití alkoholu před jízdou rozmyslete, jelikož překročíte-li tuto hranici, můžete být pokutování v rozmezí 581 až 3 633 eur a navíc Vám mohou odebrat řidičský průkaz.

Omezení rychlosti: Není-li dopravními značkami stanoveno jinak, platí pro osobní automobily rychlost na silnicích 100 km/hod, na dálnicích 130 km/hod, v obci 50 km/hod.
POZOR: Tato informace zůstává našim řidičům jaksi skrytá, jelikož velmi často dodržují na rakouských silnicích rychlost, na jakou jsou zvyklí z naší země a značně tak brzdí místní provoz.
Vezete-li s sebou přívěs třeba s motorovým člunem, či jiným nákladem do 750 kg, máte povolenu rychlost na silnicích 80 km/hod a na dálnicích 100 km/hod.

Pneumatiky: V zimním období (od 1. listopadu do 15 dubna) je za nepříznivého počasí povinnost používat zimní pneumatiky nebo sněhové řetězy.

Autobusem

Autobusová síť je v Rakousku kompaktní a hustá. Žluté nebo oranžovočervené autobusy provozuje pošta nebo rakouské dráhy. Autobusy jezdí i v hůře přístupných oblastech. Jsou čisté, dobře fungují a jezdí načas. Jízdenky se kupují u řidiče. Ceny jsou srovnatelné s cenami vlaků.

Městkou dopravou

Autobusy, tramvaje a metro fungují dobře a spolehlivě. Většina měst má integrovaný systém a nabízí za výhodnou cenu denní nebo 24 hodinové jízdenky, které se kupují buď v automatech, nebo v trafikách.

Vlakem

Vlaky jezdí často a spolehlivě. Síť (5800 km) pokrývá celou zemi. Mnoho stanic má informační kanceláře, kde se domluvíte anglicky. Můžete zde zakoupit jízdenky a zjistit přesný jízdní řád.

Děti do 6 let jsou přepravovány zdarma. Děti do 15 let jezdí za polovinu ceny. Je možné zakoupit si různé slevové průkazy.

Vlaky EuroCity mívají vždy jídelní vozy nebo servis s občerstvením. Noční vlaky jsou vybaveny lůžkovými vozy.

Taxi

Ve větších městech jsou taxíky vybaveny taxametrem, na ostatních místech existují předem stanovené tarify pro určité trasy. Jízdy po Rakousku se účtují na základě dohody. Ve Vídni počítejte s poplatky za zavazadla do 20 kg. Z letiště je nejlepší objednat si letištního taxíka, jelikož vás odveze za přesně stanovenou cenu.

Lodí

Transport po Dunaji je pomalý, drahý a jsou to spíš vyhlídkové jízdy než funkční doprava. Nicméně cesta lodí stojí za to, pokud si chcete vychutnat okolní scenérie. Trajektovou službu mají mnohá větší rakouská jezera.

Letadlem

Denně odlétá několik letů z Vídně do Grazu , Klagenfurtu , Innsbrucku , Salzburku a Lince .

V horách

V Rakousku je v provozu více než 3300 lanovek a vleků. Ty vás za poplatek vyvezou rychle a pohodlně do nejvyšších míst, hlavně v horách.

Převoz přes Dunaj. (nahrál: Jechort)
Převoz přes Dunaj.

Poslední editace textu: 20.7.2015 16:46
Další informace
REKLAMA


Články odjinud

Blesk pro ženy

Pierce Brosnan: 28 let věrný jediné ženě. Proč ji nevymění za jinou?
Pierce Brosnan: 28 let věrný jediné ženě. Proč ji nevymění za jinou?