A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Rakousko - Průvodce

Na území Rakouska pobývala spousta mocných šlechtických rodů, a tak není divu, že na mnoha kopcích a skalách nalezneme více či méně zachovalé hrady či alespoň zříceniny hradů, které připomínají lesk a slávu dávných dob. Ambras, Artstetten, Forchtenstein, Hardegg, Heidenreichstein, Hohenwerfen, Hochosterwitz, Kufstein, Landskron, Rosenburk

U našich jižních sousedů se o památky po dlouhá léta dobře starali, a tak dnes můžeme obdivovat upravené interiéry, nejrůznější expozice či se zúčastnit atraktivních programů a slavností, které se na hradech pro návštěvníky pořádají.

Zámek Ambras

Dominanta krajiny leží v okolí hlavního města Tyrolska Innsbrucku , kterou nelze přehlédnout. Z centra města jezdí k zámku minibus každou půlhodinu. Komplex byl vystavěn již v 11. století, ale v roce 1580 přestavěn knížetem Ferdinandem na renesanční zámek. Dalo by se říci, že celý zámek je ve znamení rytířů. Atmosféru dotváří výstava zbroje, brnění a zbraní Ferdinanda II. Tyrolského, ale také speciální programy pro děti, odhalující tehdejší rytířský svět. Za návštěvu stojí i krásně upravený zámecký park.

V letních měsících se na zámku koná známý, velmi oblíbený festival staré hudby

.

Artstetten

Původně gotický hrad se nachází v Dolním Rakousku. Hrad byl po staletí několikrát upravován až do dnešní podoby reprezentačního sídla s cibulovými věžemi, kterou mu vtiskl roku 1869 arcivévoda Ludvík. Již jako zámek byl nějaký čas sídlem následníka trůnu Františka Ferdinanda d\'Este a jeho manželky Žofie. Ti byli společně pochováni ve zdejší zámecké kapli poté, co byli v Sarajevu roku 1914 usmrceni atentátníkem.

V zámku se dnes nachází muzeum s expozicí „Pro srdce a korunu“, která mapuje život následníka trůnu.

Hrad Forchtenstein

Hrad se nachází v Burgenlandsku a patří mezi zdejší nejnavštěvovanější a nejzachovalejší hradní komplexy. Jako jediný v tomto kraji nebyl dobyt během tureckých válek a posloužil takto mocnému šlechtickému rodu Esterházů jako úschovna pokladů, které tato rodina nashromáždila po mnoho staletí. Dnes zde můžete obdivovat rozsáhlé sbírky zbraní nebo cennosti ve zpřístupněné klenotnici. Za zmínku stojí zvony ve věži, jež jsou nejstarší v Burgenlandsku. Sama věž je 50 m vysoká a má 5, místy i 7 m tlusté zdi.

Na hradě se během sezony konají společenské a hudební akce, z nichž se velké oblibě těší například speciální prohlídky hradu pro děti, které mohou malé ratolesti absolvovat v zapůjčených dobových kostýmech.

Hardegg

Hrad Hardegg vévodící nad stejnojmenným nejmenším městečkem Rakouska se nachází v Dolním Rakousku a leží téměř na státní hranici na území národního parku Thaytall/Podyjí. V podzemních prostorách se nachází kostnice a hrobka, do níž bylo pohřbeno několik generací pánů z Hardeggu. Hrad stál již v roce 1188, ale byl vážně poničen zásahem blesku a sesuvy půdy. Obnovit se ho podařila až v roce 1876 zásahem jednoho z majitelů.

Na hradě jsou umístěny památky na Maxmiliána Habsburského, který byl zavražděn jako mexický císař. Expozici doplňují sbírky umění starých Mayů, Inků a Aztéků.

V blízkosti hradu je na skalním ostrohu umístěna vyhlídka s nádherným výhledem na hrad a údolí Dyje.

Heidenreichstein

Mohutný vodní hrad ze 12. století stojí uprostřed stejnojmenného městečka a rovněž se nachází v Dolním Rakousku. Tento největší rakouský vodní hrad je zároveň jedním z nejhezčích a nejlépe udržovaných hradů s originálním vybavením v zemi. Jeho neobvykle velká hranolová věž je vysoká přes 40 metrů a kolem nejvyššího poschodí ji obíhá ochoz ze 16. století. Tloušťka zdí hradu má také majestátní rozměr od 3,5 do 4,5 metrů. Hrad je dodnes chráněn vodou, kromě strany od města.

Hrad Hohenwerfen

Tento monumentální hrad se nachází v Salzbursku a jeho počátky sahají až do 11. století se tyčí na 155 m vysoké kuželovité skále asi 40 km od Salzburgu . Při prohlídce hradu získáme jasnou představu o podobě středověké pevnosti, jelikož hrad není od 16. století nijak vážně poškozen.

Volně přístupné je první nádvoří, takže pokud nechcete utrácet peníze za vstupné (dospělí 9 EUR, děti 4,5 EUR), můžete si i tak hrad pěkně prohlédnout. Každý den se zde konají sokolnické přehlídky a o víkendech potom rytířské slavnosti. Hrad slouží k mnoha kulturním akcím a hradním slavnostem a lze se na něj pohodlně dostat mikrobusem a poté dokonce místním výtahem. Ti, kdo nechtějí těchto vymožeností využít, se na hrad dostanou ne příliš strmou cestou. Hrad sloužil po celá staletí jako věznice. Byl zde uvězněn například i arcibiskup Adalbert III.

Hochosterwitz

Hrad v Korutanech stojí na vápencové skále. Stavba se zvedá z roviny do výšky 160 m. Se svými 14-ti hradními branami byl natolik nedobytným, že nebyl nikdy obsazen nepřáteli.

Interiér této pohádkové původně protiturecké pevnosti, která údajně sloužila jako inspirace k animované verzi Sněhurky Walta Disneyho, je otevřen návštěvníkům stejně tak jako se můžete projít mezi starobylými hradbami a nádvořími a pokochat se výhledy po okolní krajině. Starší občané možná ocení ne příliš vkusně vybudovaný výtah.

Festung Kufstein

Pevnost stojící nad městečkem Kufstein v Tyrolsku. Ve středověku sloužila jako vězení, dnes jsou v ní umístěny vlastivědné expozice v národopisném muzeu.

Ve věži pak můžeme nalézt Varhany hrdinů, jež jsou prý největšími venkovními varhanami na světě. Jejich výška je až 80 metrů a mají 4 307 píšťal.

Zřícenina Landskron

Další zřícenina hradu se rovněž nachází v Korutanech. Najdete zde vyhlídkovou terasou, zdobící údolí řeky Drávy, dříve krásný renesanční zámek. Když budete mít štěstí, občerstvit se zde můžete v místní restauraci, většinou do posledního místečka zaplněné. Hrad nabízí návštěvníkům expozici dravých ptáků s ukázkami jejich chovu. Zcela odlišné od přehlídky letů orlů, je exotické lákadlo Affenberg neboli Opičí hora, v blízkosti hradu, kde volně skotačí komunita asi stovky japonských makaků.

Rosenburk

Jeden z rakouských nejvýznamnějších renesančních zámků se nachází v Dolním Rakousku. Úchvatný zámecký komplex je známý také každodenní přehlídkou volného letu dravců, většinou orlů a supů. Na stavbě jsou patrné zbytky středověkého hradu s gotickou kaplí a rytířským sálem. Na zámku se konají také každoročně rytířské turnaje, neboť nádvoří pro turnaje je největší ve střední Evropě. V zámeckém parku jsou krásné altánky a růžová zahrada, zvaná také *Zahrada lásky*.

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA


Články odjinud

Blesk pro ženy

Pierce Brosnan: 28 let věrný jediné ženě. Proč ji nevymění za jinou?
Pierce Brosnan: 28 let věrný jediné ženě. Proč ji nevymění za jinou?