A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Rakousko - Průvodce

Ocitnete se uprostřed přírody, budete se kochat výhledy, hluboce vdechovat čerstvý vzduch, protáhnete všechny svaly na těle, ale také očistíte myšlenky a nepochybně poznáte mnoho nového a krásného, co pro nás příroda nachystala. Počasí, Obtížnost, Časové údaje, Mapy a orientace, Horské chaty a salaše, Turistika v zimě, Tip

Turistika se hodí pro všechny. Malé děti i senioři, sportovci i pohodlní, všichni si najdou v turistice svoji alternativu. Na mnohé vrcholky se můžete nechat pohodlně vyvézt, ale není nad povznášející pocit z vlastního zdolání vrcholu „po svých“.

Procházíte-li údolím s pasoucím se dobytkem, zaposlouchejte se do krásné zvonkohry, linoucí se z desítek zvonců, připevněných kolem krku kraviček. Je to hudba, kterou jinde neuslyšíte.

Ve vysokých nadmořských výškách, na zapomenutých stráních, nepřehlédněte statky, kde dosud žijí lidé v nelehkých podmínkách. Infrastruktura se však v posledních letech hodně změnila. Není divu, jelikož turistika se stává čím dál oblíbenější a v mnoha alpských regionech je jediným perspektivním zdrojem obživy. Do modernizování se investovaly miliardy. Najdete tu tak značené a upravené stezky, trasy pro horská kola, jako i pečlivě udržované tradice a slavnosti.

Putování po Alpách zahrnuje trasy od oblastí věčného sněhu až po svahy s vinnou révou, a tak neuškodí trocha geografie … mezi Vorarlbergem na západě a Vídní na východě se řadí jedno horské pohoří za druhým. Masivy Silvretta, Raetikon a skupina Verwall, spojují Vorarlbersko s Tyrolskem. Dále se napojují Oetztalské, Stubaiské a Zillertalské Alpy, které tvoří jádro rakouských Alp a hory zde v čele s Grossvendigerem (3666m) a Grossglocknerem (3797m) dosahují největších výšek v pohoří Vysoké Taury (Hohe Tauern). Jižní Tyrolsko zase ovládají velkolepé masivy Dolomitů. Na západě země leží pak pohoří Ortler (3905 m).

Počasí

Pokud plánujete výlet do hor, doporučujeme informovat se na předpověď počasí. Ta zpravidla visí na vývěsce místních úřadů ve většině obcí. Nebuďte ale překvapeni, bude-li předpověď na jeden den obsahovat prognózy od slunce přes mlhu až po krupobití. Počasí v horách je zrádné, a i když si nevyberete žádnou trasu vysoko v horách, musíte vždy počítat s prudkou změnou počasí typickou pro horské klima.

Důležité pro je vždy mít při sobě teplé oblečení a pláštěnku.

Když už vám počasí natolik nepřeje a vy se nemůžete vydat obdivovat místní krajinu z vršků hor, projděte se malými horskými vesničkami a pokochejte se úzkými uličkami a krásou zdejších venkovských domů. Bude vám to připadat, jako by se zde zastavil čas, a to je pro člověka žijícího v dnešní hektické době skutečným balzámem na nervy.

Obtížnost

Údaje o obtížnosti jsou v oblasti horské turistiky problematické, jelikož při posuzování hraje velkou roli individuální vnímání. Každý má jinou kondici, někdo třeba trpí závratěmi, někde se podmínky ztěžují v závislosti na počasí, proto obtížnost tras berte pouze jako orientační. Hlavním předpokladem pro úspěšné zdolání trasy je vlastní zodpovědnost.

Přibližné rozlišení obtížnosti jednotlivých tras se určuje barvami, kterými jsou stezky označené:

Modrá

Symbolem této barvy jsou značeny dobře udržované cesty bez jakýchkoliv nebezpečí, po kterých se může vydat opravdu každý. Jsou bezpečné, ale nevylučují prudká stoupání. Jsou vhodné i pro alpské začátečníky.

Červená

Červeně značené stezky vedou vysokohorským terénem, mohou být strmé a kamenité a mnohdy jsou těžší místa zajištěna ocelovým lanem. Nevyskytují se na nich ale skutečně nebezpečná místa. Na tyto cesty by se měli vydat lidé alespoň s minimální zkušeností z alpského terénu, s přiměřenou výbavou, hlavně pevnou, nejlépe nepromokavou obuví. Středně náročné turistické cesty vedou většinou po vychozených cestách, často hodně členitých, přes malé či větší skalky a často také hodně strmých. Tam, kde už by byla strmost svahu pro turisty nebezpečná, jsou stezky někdy zpevněny kulatinou. V duchu pak děkujeme tomu, kdo se se zasazováním těchto dřevěných pomocníků dřel, abychom my mohli v bezpečí zdolat těžko přístupná místa.

Černá

Černě jsou značeny velmi náročné horské trasy, vedoucí často skalnatým terénem. Jsou většinou velmi dlouhé a k jejich zdolání je zapotřebí velmi dobrá fyzická kondice, pevná obuv a správná výzbroj. Na tuto cestu by se neměl rozhodně vydat člověk trpící závratí. Schůdnost trasy hodně ovlivňuje počasí, mlha, sníh nebo jen vlhkost, proto byste se na počasí měli předem informovat. Tyto trasy nejsou vhodné pro začátečníky!!

Pozor:

Dostanete-li se do obtíží, které nejste schopni vyřešit sami, platí i v Alpách stejně jako v celé Evropě nouzové volání na číslo 112. Pomoci si můžete rovněž Alpským nouzovým signálem volání o pomoc. Ten se provádí pomocí vysílání signálů, které mohou být buď viditelné (např. baterka, blesk od fotoaparátu apod.), nebo zvukové (např. pískot, křik, rezonující údery). Ve stavu ohrožení vyšlete nejprve 6 signálů za minutu (každých 10 vteřin jeden), pak 1 minuta přestávka, opět 6 signálů … Pak čekejte na odpověď, která by měla přijít v tomto tvaru: 3 signály za minutu (každých 20 sekund), 1 minuta přestávka a opět 3 signály …

Časové údaje

Jelikož tempo jednotlivých turistů je značně rozdílné, je časová hodnota trvání výstupu a sestupu udávaná na doplňkových tabulkách po cestě, pouze orientační. Dobu, za kterou cestu ujdete, hodně ovlivňují faktory jako je počasí, tíha batohu, počet odpočinkových zastávek apod. Při túrách však brzy poznáte, zda a o kolik jste přibližně rychlejší či pomalejší v porovnání s uvedenou dobou.

Mapy a orientace

Zkušení turisté si předem cestu pořádně promyslí a prostudují pomocnou literaturu a hlavně mapu. Během cesty si srovnávají uvedené údaje se skutečností, aby se tak vyhnuli případnému omylu nebo bloudění. Žádná mapa ani průvodce však nebudou nic platné, když bude chybět zodpovědnost.

Horské chaty a salaše

Na přilehlých loukách se pasou všudypřítomné krávy a někdy je až s podivem, kam jsou schopny se za tou či onou oblíbenou bylinkou dostat. Jaké to musí být ale chutné mléko z takto živených krav!

Chcete-li ochutnat, nakoukněte do některé ze salaší. Většinou vám mléko po ochutnání prodají a nabídnou i sýry vlastní výroby.

Výrobky alpských statkářů mají svoji nezaměnitelnou nefalšovanou mléčnou chuť, kterou si buď zamilujete, nebo dáte na dlouhou dobu přednost konzumním sýrům než se opět odhodláte ochutnat.

Horské chaty nabízejí útočiště všem turistům, kteří raději zůstanou přes noc v horách, než by scházeli dolů do údolí. Nejčastěji využívají přenocování ve skromějších podmínkách na horských chatách vyznavači dálkových tras.

Turistika v zimě

Horská turistika již není jen letní záležitostí. V zimě horská služba udržuje několik zimních turistických tras a stará se tak o to, aby cesta byla i v tomto období bezpečná. Velmi oblíbené jsou v současnosti túry na sněžnicích daleko od sjezdovek. Sněžnice nejsou jen pro zdatné sportovce, chodit s nimi můžete přírodou i v lehkém nenáročném terénu.

Tip: Adlerweg

Jedna z nejznámějších evropských turistických cest vede napříč Tyrolskem ze St. Johannu až po St. Anton. Vede po značené turistické či horské cestě ve 23 etapách. Z hlavní trasy se dá odbočit na jednoduché stezky, které obcházejí náročnější místa.

Oblíbená je rovněž městská varianta, kdy nás stezka svede na speciální trasu po tyrolských kulturních památkách.

Jednotlivé varianty, například skialpinistická odbočení, jsou navzájem propojeny s hlavní trasou, takže vždy dojdete do stejného cíle.

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA


Články odjinud

Blesk pro ženy

Pierce Brosnan: 28 let věrný jediné ženě. Proč ji nevymění za jinou?
Pierce Brosnan: 28 let věrný jediné ženě. Proč ji nevymění za jinou?