A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Rakousko - Průvodce

Rakousko je rozmanitou zemí plnou hor, řek, jezer a divoké přírody vůbec a tak není divu, že se zde nachází množství přírodních úkazů, které leckterému pozorovateli berou dech. Liechtensteinklamm, Krimmelské vodopády, Solná komora, Přírodní park Thayatal, Hohe Wand

Liechtensteinklamm

Jedna z nejkrásnějších, nejdivočejších a nejhlubších soutěsek v Alpách se nachází v Salzbursku . Cesta soutěskou vede přímo nad vodou po mnoha mostech a můstcích uchycených přímo ve skále, přes žebříky a tunely. Úzká soutěska mezi vysokými skalami dává jen minimální průnik světlu, takže obloha se místy jeví jen jako úzký modrý proužek. Podívaná na divokou vařící se vodu pod sebou na 800 m dlouhé stezce je skutečným zážitkem pro každého návštěvníka. Vzrušující atmosféra se ještě umocňuje hlukem valící se vody. Na konci stezky se ocitneme před 50 m vysokým vodopádem a litujeme, že stezka je u konce. Za tuto podívanou zaplatíme 3,5 EUR vstupné.

Krimmelské vodopády

V Salzbursku se nachází tyto 380 m vysoké vodopády. Jedná se o nejvyšší vodopády ve střední Evropě a čtvrté nejvyšší na celém světě. Vstup k vodopádům stojí 1,5 EUR a na jeho začátku je možnost zhlédnout expozici Zázračný svět vody Krimmlu, kde se setkáte s vodou ve všech podobách.

Během celé cesty vzhůru podél vodopádů neuslyšíte vlastního slova, jelikož burácení vody je ohromující.

Lesní cestou přes několik vyhlídkových míst se pokocháme pohledem na řítící se vodu, jež spadá přes 3 stupně do Salzašského údolí. Na každé úrovni vodopádů jsou vyhlídky tak blízko, že člověk vypadá, jako by právě vylezl ze sprchy a v uších mu silně hučí. Celá stezka má převýšení 1000 m a končí u hostince Krimmler Tauernhaus, kde naopak vodopády začínají.

Na prohlídku vodopádů počítejte při ostré chůzi se dvěma hodinami času, pokud budete fotit nebo se zastavíte v některé z hospůdek, počítejte s delším časem. Doporučujeme obléci si nepromokavé oblečení nejlépe s kapucí a rovněž nepromokavé boty, jelikož voda se na vás pohrne i ze všech stran. Stejně jako automobily mají k vodopádům zakázán vjezd i cyklisté.

Solná komora

Celá oblast solné komory se stala vyhledávaným lázeňským a turistickým cílem a právem je označována jako jedno z nejkrásnějších míst v Evropě. Oblast zasahuje do území Salzburska , Horního Rakouska a Štýrska . Atmosféru umocňují četná jezera, kouzelné vesničky a hlavně solné doly a ledové jeskyně. Není divu, že Solná komora byla zařazena na seznam UNESCO. Celý jeskynní systém se nachází pod pohořím Tennengebirge. Přirozený systém cirkulace vzduchu, jež se zde po miliony let vytvářel, nedovoluje teplotě v podzemí přesáhnout 0 °C. Díky tomu voda, která se dostane dovnitř systému zmrzne a vytváří nádherné ledové útvary.

S návštěvou Solné komory je nejlépe začít v historickém městečku Gmunden , které je tradičně uváděno jako vstupní brána do celé oblasti. Dalším zajímavým městem v této oblasti je Bad Ischl , malebné bývalé letní sídlo císaře Františka Josefa I. Centrem solné oblasti je další z překrásných městeček, a to Hallstatt, jež byl až do 20. století přístupný pouze po vodě a v němž můžeme navštívit staré solné doly. Sůl se zde těžila již od dob osídlení Kelty. Dodnes zde těžba soli funguje. Ročně se vytěží 750 000 tun soli a navíc se neví, do kolika kilometrů pod povrchem ložisko pokračuje.

Ze spousty solných jezer, které obklopují vysoké hory v čele s Dachsteinem , jmenujme alespoň některá z nich. Wolfgangsee – údajně nejkrásnější jezero v Rakousku, Mondsee , Attersee a Traunsee .

Obrovskou ledovou jeskyní v této oblasti a zároveň jednou z největších na celém světě, je Svět ledových obrů (Eisriesenwelt) v pohoří Tennengebirge nad městečkem Werfen. Labirinty chodeb a dómů se zde dělí do několika částí jako Ledový palác, Krápníkový dóm, Dóm krále Artuše a jiné. Jen přední část, v délce asi 1km, je pokryta 30 000 metry krychlovými ledu, mnohdy o síle až 20 metrů. Při prohlídce není využíváno elektřiny, návštěvníci si na ledové útvary svítí sami, karbidovými lampami. Další zajímavou jeskyní je jedna z nejdelších a nejhlubších jeskyní Rakouska Mammuthöhle, jež čítá kolem 50 km jeskynních prostor v několika patrech nad sebou, z čehož pro veřejnost je přístupný 1 km, převážně rozlehlých chodeb bez krápníkové výzdoby, zato s mimořádnými erozními jevy.

Přírodní park Thayatal (Podyjí)

Rozkládá se v Dolním Rakousku po obou březích hraniční řeky Dyje. Nezaujímá v četnosti rakouských přírodních parků nejvýznamnější pozice, nicméně je důležitý pro Českou republiku, jelikož se s Rakouskem o tuto krásnou oblast dělíme. Jedinou obcí, která leží na rakouské straně parku, a zároveň je s 80-ti obyvateli nejmenším městem Rakouska, je Hardegg se stejnojemnným romantickým hradem . Ostatní část rezervace tvoří svahy kolem řeky Dyje s mimořádnými přírodními scenériemi, tvořenými skalními útesy, meandry, loukami s vysokou rozmanitostí rozličných druhů rostlin a živočichů na poměrně malém prostoru.

Krása krajiny je umocněna navíc několika zříceninami, jež se na tomto území nacházejí. Mezi nejčastěji navštěvované patří již zmíněný Hardegg , zřícenina Nový Hrádek nebo Kaja.

Hohe Wand

Vápencová oblast v Dolním Rakousku nedaleko našich hranic se stala oblíbeným cílem lezců a turistů. Celý asi deset kilometrů široký skalní val je protkán množstvím turistických i takzvaných zajištěných cest, neboli klettersteigů, různých obtížností. Milovníci skalního lezení zde naleznou 900 lezeckých tras a 15 klettersteigů. Na vrcholu Hohe Wand vás čeká úchvatná vyhlídková terasa, tzv. Skywalk, ze které uvidíte mimo jiné na masiv Schneeberg, nejvyšší bod Dolního Rakouska .

Moldaublick,rozhledna v Horním Rakousku. (nahrál: Jechort)
Moldaublick,rozhledna v Horním Rakousku.
Baumkronenweg - cesta v korunách stromů v Horním Rakousku (nahrál: Jechort)
Baumkronenweg - cesta v korunách stromů v Horním Rakousku

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA


Články odjinud

Blesk pro ženy

Pierce Brosnan: 28 let věrný jediné ženě. Proč ji nevymění za jinou?
Pierce Brosnan: 28 let věrný jediné ženě. Proč ji nevymění za jinou?