A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Rakousko - Zillertal - Průvodce

Obrovská lyžařská oblast řadící se každoročně mezi 10 nejlepších středisek světa je jednou z největších oblastí zimních sportů Rakouska. Mnoho středisek, hodně sjezdovek, Doprava a infrastruktura, Sjezdovky, Gerlos, Fügen, Hochfügen, Kaltenbach, Mayrhofen, Finkenberg, Další sportovní aktivity, Turistika, Relaxace v hospůdkách

Nadmořská výška: 544 – 3250 m n. m.
Spolková země: Tyrolsko

Mnoho středisek, hodně sjezdovek

K hlavní zillertalské oblasti se na jeden skipas přičleňují ještě dvě další okolní střediska Gerlos/Königsleiten a Kramsach. Spolu s nimi disponuje tento areál více než 600 km sjezdových tratí.

Pro přehlednost se Zillertal dělí krom už dvou zmíněných středisek na 3 velké oblasti:

Fügen / Hochfügen / Kaltenbach / Zell v nižších nadmořských výškách
Mayrhofen / Finkenberg největší sídlo Zillertalu
Hintertux ledovcová oblast

Doprava a infrastruktura

Zillertal je oblastí s velmi kvalitní a rozvinutou infrastrukturou. Skibusy, jež propojují jednotlivá střediska, v nich jejich ubytovací kapacity s nástupními místy lanovek, jezdí s železnou pravidelností a přesností po několika minutách. Síť skibusů navíc doplňuje lokální železniční trať neboli skivlak a kyvadlová doprava mezi jednotlivými zábavními středisky.

Tyto vynikající služby ve všech oblastech ať už v dopravě, pohostinství nebo sportovní oblasti jsou vykoupeny vysokou návštěvností areálu, a to nejvíce o víkendech a v hlavní sezoně. V tomto čase se může stát, že neseženete jediné ubytovací místo a areál pak z výšek jednotlivých vršků hor vypadá jako jedno velké mraveniště. Není divu.

Sjezdovky

Celá zillertalská oblast nabízí pro zábavu lyžařů či snowbordistů přes 600 km upravených tratí a to neustále nové kilometry přibývají díky vysokým investicím majitelů středisek. Příjemné na tom všem je, že i když je tato oblast korunována ledovcovým areálem, jež bývá pověstný pro svoji větší plochost, nabízí nejvíce sjezdovek z celkového počtu ve střední obtížnosti. Konkrétně je to 389 km pro středně dobré lyžaře, 168 km pro začátečníky a celých 79 km pro zkušené lyžaře.

Na vzniku nových tratí se podílí například i místní rodák a olympijský vítěz Stefan Eberharter, jež například vyprojektoval novou, 8 km dlouhou, závodní trať Goldpiste, ve středisku Hochfügen. Tato osobnost mezi lyžaři, je rovněž patronem celého areálu.

Abychom o Zillertalu nemluvili pouze v superlativech, jedno malé mínus jsme zaznamenali a sice - nízké procento zasněžených sjezdovek umělým sněhem v jarních měsících. Naštěstí je ale v blízkosti ledovec Hintertux s celoročním provozem.

Gerlos (1246 m n.m.)

Gerlos je vysoko nad Zillertalským údolím položená alpská vesnička, v posledních letech propojená lanovkou s hlavním areálem. I tak samo o sobě disponuje středisko 160 km upravených tratí převážně střední náročnosti. Přes sjezdovku Wild Krimmel, jež neodpovídá příliš názvu, jelikož není až tak divoká, se dostanete také dalším propojením do areálu Zell am Ziller. Těžší sjezdovky naleznete na strmém svahu vedoucím do údolí Krummbachu.

Milovníci snowboardu budou jistě spokojeni se skoky, rampami či zábradlím ve funparku u stanice lanové dráhy Fussalm Express.

Na Gerlosplatte si užijí zase zdatní běžkaři, jelikož se zde nachází náročnější běžkařská stopa. Pro ty méně zdatné se hodí zajezdit si spíše v Schoenachtalském údolí podél Gerlosského potoka.

Fügen

První a lehce dostupná lyžařská oblast se nachází v ústí údolí. Je často díky své dostupnosti značně přeplněná. Nabízí kvalitní sjezdovky v čele se 7,5 km dlouhým sjezdem z vršku hory Onkeljoch až do údolí.

Hochfügen

Areál je položený o 1000 m výš a dostupný po úzké silnici, na níž platí pro motorová vozidla povinnost sněhových řetězů. Díky horší dostupnosti jeho svahy zejí oproti okolním střediskům prázdnotou. Přitom nabízí velmi dobré sněhové podmínky a například 4místnou sedačkovou lanovku, jež doveze lyžaře až do výšky 2350 m n. m.

====Kaltenbach

Ze středisek v této části Zillertalu se pyšní největším počtem upravených sjezdovek všech obtížností a nejvyšší hustotou lanovek a vleků.

Zell am Ziller

Jedná se o rodinné středisko s poklidnou atmosférou a ne příliš náročnými sjezdovkami. Příjemné místo, jež je historickým centrem celé oblasti, nabízí nejnižší ceny ubytovacích kapacit v okolí.

Mayrhofen

Velmi zajímavé městečko, tepna v oblasti Zillertalu. Jedna ze spojujících kabinových lanovek vedoucí do hlavního sportovního areálu na svahu hory Penken, vede přímo z centra města. Raritou je v nejpříkřejší upravovaná sjezdovka v Rakousku nesoucí příhodný název Harakiri. Má sklon 78% a je určena jen zdatným lyžařům. Celkově disponuje středisko asi 50-ti lanovkami či vleky nebo dvěma sáňkařskými dráhami a umělým kluzištěm.

Snowboardistům se bude jistě líbit v jednom z nejlepších funpark v Alpách, Burton Park Mayrhofen u vrcholku Hochberg. Pro běžkaře se upravuje 20 km tratí a turistům se nabízí na 45 km upravených značených cest do okolí.

Finkenberg

Připojuje se k ostatním střediskům tratí do střediska na svahu hory Penken. Disponuje sjezdovkami všech stupňů obtížnosti, jež můžete dle libosti kombinovat. Prostředí tohoto střediska vyhovuje také vyznavačům carvingu a snowbordistům, pro které jsou k dispozici i sjezdovky s hlubokým prachovým sněhem.

Další sportovní aktivity

Skutečnost, že zillertalské středisko není sportovním rájem pouze pro lyžaře, dokazuje množství atrakcí typu snowtubingu , četné skialpinistické trasy , perfektně upravené běžecké dráhy o délce více než 150 km, možnost tandemových seskoků paraglidem, kryté tenisové kurty a další možnosti sportovních aktivity.

Turistika

Pokud si budete chtít od prkýnek na nohách odpočnout, vydejte se do přírody po značených turistických cestách či vyměňte lyže za sněžnice. Nádherné jsou výlety do údolí Schönachtal či Krummbachrast. Je-li to pro vás příliš daleko a chcete jen menší procházku, určitě neuděláte špatně, projdete-li se pouze po vesničkách Gerlos nebo Königsleiten. Ačkoliv se totiž nacházíte v rušném zimním středisku, zachovaly si tyto dvě vesničky svůj jedinečný alpský ráz a tak při procházkách můžete obdivovat renovovaná roubená stavení a pohostinnost místních hospůdek.

Relaxace v hospůdkách

Určitě si nenechte ujít příjemnou atmosféru typických tyrolských hospůdek a pivnic s krojovanými selkami. Pochutnat si můžete například na místní specialitě Zillertaler Krapfen, což jsou smažené pirohy, plněné směsí mrkve, plísňového sýra a cibule. V žádném jiném kraji tuto dobrotu neochutnáte.

 (nahrál: admin)
 (nahrál: admin)

Poslední editace textu: 9.6.2011 13:11
REKLAMA

Články odjinud

Blesk pro ženy

Pierce Brosnan: 28 let věrný jediné ženě. Proč ji nevymění za jinou?
Pierce Brosnan: 28 let věrný jediné ženě. Proč ji nevymění za jinou?